Kołowrotek Jaxon Piano VM 200
Cena 55,94 zł
Kołowrotki z tylnym hamulcem umożliwiają szybkie reagowanie w trakcie procesu holowania ryby z uwagi na pokrętło umieszczone z tyłu korpusu. Dzięki temu można błyskawicznie regulować hamulec w trakcie brania oraz luzować i naprężać żyłkę zależnie od oporu ryby. Konstrukcja tego rodzaju hamulca jest znacznie prostsza od jego odpowiednika z przednim hamulcem, który zatrzymuje linkę bezpośrednio, podczas gdy kołowrotek z hamulcem tylnym korzysta w tym celu ze specjalnej przekładni we wnętrzu obudowy. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego odczepienia szpuli, która zamontowana jest na zatrzaskach.
Pomimo konstrukcji o większych gabarytach oraz nieco trudniejszej obsłudze, tylny hamulec zebrał wokół siebie grono zwolenników, szczególnie tych, którzy gustują w dużych okazach oraz w spławikowych i gruntowych metodach połowu.
Rodzaj hamulca w kołowrotku zależy między innymi od wielkości ryby oraz obszaru, na którym zamierzamy łowić. Przed podjęciem decyzji warto wziąć pod uwagę również cechy charakterystyczne dla kołowrotka z tylnym hamulcem, oznaczanym przez producentów jako RD ( z ang. Rear Drag). Odpowiedni dobór rodzaju kołowrotka znacząco wpłynie na poziom odczuwanej przyjemności, jak i na efektywność naszych łowów.
Wybór odpowiedniego kołowrotka do wędki jest kwestią dość indywidualną – optymalnym rozwiązaniem jest wypróbowanie obydwu wariantów w celu wyrobienia własnej opinii oraz rozeznania, z którym jest nam bardziej po drodze. To, co wyróżnia kołowrotek z hamulcem tylnym i stanowi znaczącą różnicę w trakcie łowienia jest jego działanie podczas holowania złapanej zdobyczy.