Skuteczne przynęty na suma w naszym sklepie wędkarskim

Suma, jako największą rybę drapieżną polskich wód, łowimy na duże naturalne przynęty wędkarskie lub na sztuczne przynęty na ryby. Wędkarstwo sumowe cieszy się w Polsce dużą popularnością, więc postanowiliśmy wybrać najlepsze przynęty na suma i zgromadzić je w jednej kategorii. Wędkarze łowiący suma często decydują się na kulki proteinowe haczykowe oraz sumowy pellet haczykowy. Miłośnicy spinningu z kolei chętnie wybierają sztuczne przynęty wędkarskie, zwłaszcza woblery i duże gumy (przynęty gumowe). Dobra przynęta sumowa odwdzięczy się nam zwabieniem dużej ryby, a złowienie pięknego okazu suma dostarczy wiele satysfakcji. Zaufaj naszemu doświadczeniu i korzystaj z bogatej oferty przynęt na suma w internetowym sklepie wędkarskim MaszBranie.pl.

Istnieje 11 produktów.

Wyświetlanie 1-11 z 11 elementów

Filtry aktywne

Sum to ryba waleczna

Sum to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny sumowatych. Ta drapieżna ryba charakteryzuje się dużą głową, szerokim pyskiem. Dorosłe osobniki mogą osiągać długość nawet ponad 2 metrów oraz wagę przekraczającą 100 kg. Rekordowe sumy złowione w polskich wodach mierzą ponad 260 cm długości, a ich uśredniona waga to przedział między 100 a 110 kg. Tym samym polując na dużego suma, doświadczeni wędkarze uwzględniają w swoich kalkulacjach każdy parametr: od apetytu ryby po wytrzymałość sprzętu wędkarskiego (wędkiżyłki i plecionkikołowrotka).

Sumy mają długi, węgorzowaty kształt ciała, które jest pokryte ciemnym, szarym lub czarnym ubarwieniem z nieregularnymi plamami lub pasami w kolorze brązowym lub zielonym. Mają także charakterystyczne, grube długie wąsy, które służą im do wykrywania pożywienia w mętnej wodzie. Rozpoznanie suma po wyglądzie nie jest trudne i nawet amatorzy nie będą mieli problemu. Podczas połowu tej ryby konieczna jest naturalna lub sztuczna przynęta na suma oraz odrobina teoretycznego przygotowania. Sumy są popularnym gatunkiem ryby wędkarskiej ze względu na swoją dużą wagę i siłę, jaką wykazują podczas walki z wędkarzem. 

Podobno sumy nie są wybredne, ale wszędzie ich nie złowisz

Sumy są drapieżnikami, żywiącymi się innymi rybami, skorupiakami i mięczakami. Są aktywne głównie w nocy, kiedy to wychodzą na żer. W okresie tarła sumy przemieszczają się do płycizn i zaczynają intensywnie żerować. Styl życia suma oraz wręcz długowieczność dużego okazu, skłaniają nas ku szukaniu przynęt sumowych zbliżonych do naturalnego środowiska. Ryba ta prowadzi osiadły tryb życia. Sum w ciągu dnia przebywa w dolnych partiach zbiornika, blisko dna, w miejscach o spokojnym przepływie. Sumy są również traktowane jako ryby ostrożne, unikające siedlisk ludzkich. Jako ciekawostkę można jednak potraktować, iż rekordowe sumy bywają spotykane w miejscach nader zurbanizowanych, dla przykładu - zbiornik elektrowni Rybnik, rzeka Wisła w centrum Warszawy lub sztuczne górskie jeziora otoczone infrastrukturą (chociażby Jezioro Żywieckie). 

Wędkarstwo sumowe to najczęściej wędkarstwo spinningowe

Sumy najlepiej łowić na żywca lub martwą rybkę, z gruntu lub na spławik oraz na spinning, który jest zdecydowanie najpopularniejszy w zapytaniach Klientów naszego sklepu wędkarskiego. Spinning to jedna z technik wędkarskich, która polega na łowieniu ryb z użyciem specjalnie przeznaczonej do tej metody wędki spinningowej (zwanej także wędziskiem spinningowym) oraz kołowrotka. Wędkarz wykonuje rzut przynętą w miejsce, w którym podejrzewa, że znajdują się ryby. Następnie poprzez kręcenie kołowrotka i delikatne ruchy wędziska, imitujące ruchy ryby, przynęta jest prowadzona w taki sposób, aby ryby zauważyły ją i zaatakowały.

Spinning jest często wykorzystywany w łowieniu drapieżników (takich jak szczupaki, okonie, sandacze czy sumy), ale również w łowieniu innych gatunków ryb, np. łososi. Technika ta wymaga od wędkarza dobrej koordynacji ruchowej i precyzji, a także umiejętności dobierania odpowiedniej przynęty w zależności od warunków pogodowych i pory roku, w której prowadzone jest łowienie. Budowa anatomiczna suma pozwala na bardzo wydajne polowania.

Jak złowić suma na spinning? Sztuczna przynęta wędkarska sprawdzi się do połowu suma

Zdecydowanie, sum to największa europejska ryba słodkowodna. Można go spotkać w zlewiskach Morza Bałtyckiego, zamieszkuje także duże polskie rzeki (m.in. Odra, Wisła, Warta), rzadziej jeziora. Sum nie żeruje zimą (zwłaszcza w okresie od grudnia do lutego), natomiast najbardziej aktywny jest po zachodzie słońca. Istnieje wiele metod połowu, lecz spinning jest wielokrotnie uznawany za najskuteczniejszą metodę na suma. Najlepiej na suma sprawdzi się spinningowa sztuczna przynęta udająca małą rybę lub martwą rybkę. Sumy upodobały sobie jako łatwą do zdobycia ofiarę, małe zbłąkane rybki. Wędkarze spinningowi polujący na suma często zatem wykonują nieporadne i chaotyczne ruchy, które świetnie imitują zachowanie tych małych zagubionych rybek. Warto zatem próbować zarzucać tak woblera, twistera czy gumę.

Jak na realia polskich wód, sum posiada niezwykle dużą paszczę, do której może jednocześnie zassać nawet kilkanaście rybek z ławicy. Warto również zauważyć, że dolna szczęka u suma jest bardziej wysunięta do przodu. Jest to genetyczne przystosowanie pozwalające na podpłynięcie i zaatakowanie ofiary od dołu. Znajomość zachowań drapieżnika, jak i ofiary jest bardzo ważna dla wędkarzy łowiących suma na spinning. Wędkarze polujący na suma w tej sytuacji powinni szczególnie zwrócić uwagę na ruch przynęty.

Przynęty spinningowe na suma - wahadłówki, rippery, twistery i woblery na suma

Każda z wymienionych powyżej sztucznych przynęt wędkarskich idealnie sprawdzi się w spinningu na suma. Najczęściej do połowu suma wykorzystywane są przynęty spinningowe typu wobler i guma. Woblery używane do połowów sumów zwyczajowo dzielimy na głęboko nurkujące penetrujące strefę denną oraz wabiące ryby bliżej powierzchni wody. Przy odpowiednim dopasowaniu do naszego stylu wędkowania oraz zastanych warunków, użycie właściwej przynęty na suma w spinningu zwiększy naszą szansę na duży okaz. Sum pospolity jako ryba drapieżna powinien być wabiony na spinning w sposób możliwie najbardziej skutecznie imitujący naturalny ruch ofiary.

Zanęta na suma istnieje

Jak nęcić na suma? Chociaż niejednokrotnie traktowane jako temat tabu, zanęty na sumy istnieją i prowadzą do bardzo rozległych dyskusji. Ilu jest wędkarzy łowiących suma, tyle pomysłów na nęcenie suma. Czego by jednak nie wmawiać, tak naprawdę podstawa to dobra przynęta na suma. Sum jest rybą drapieżną, którą bez zanęty można złowić. Jednak z zanęta, a bez przynęty chyba mało kto złowił suma... Bez jakiegokolwiek rodzaju przynęty, łowienie suma byłoby jedną z legend na łowisku. Dlatego wędkarze sięgają po bardzo zróżnicowane produkty, byle tylko zachęcić sumy do brania. 

Przynęty, które możemy potraktować niczym zanętę na suma, mogą mieć pochodzenie naturalne lub sklepowe. W przypadku zebranych samodzielnie przynęt, prym wiodą rosówki oraz niewielkie martwe ryby i podroby. Je wszystkie można umieścić bezpośrednio na haku lub przy nitce. Czasami, niewielkie ryby się nacina i wypełnia korkiem, aby lekko unosiły się nad dnem. Prawdziwą skuteczność i to bez większego wysiłku osiągniemy stosując specjalny pellet sumowy. Nie jeden rekordowy sum został złowiony na sumowy pellet zanętowy. Pellet sumowy posiada nieprzyjemny zapach, rozkładających się ryb oraz wnętrzności ssaków. Potrafi wytworzyć chmurę zapachową, która skutecznie przyciąga sumy. W kontekście zapachów, sumy to są wybredne ryby i na cynamon nie przypłyną. Granulaty wędkarskie można rozrzucać po wodzie lub ręcznie przewiercać i przeciągać po włosie niczym kulki proteinowe.

Naturalne przynęty na suma - rzeka i jezioro

Wędkarze wybierający się na suma najpierw zastanawiają się jaka przynęta na suma będzie odpowiednia: sztuczna czy naturalna? Osoby decydujące się na korzystanie z naturalnych przynęt sumowych mają do dyspozycji głównie kulki proteinowe, pellety sumowe, a także dipy i boostery wędkarskie, dzięki którym emitowany do wody zapach jest mocniejszy. Wybierając się z naturalną przynętą na suma warto jest ocenić warunki panujące w otoczeniu. Najlepsze efekty połowów suma uzyskujemy, kiedy woda jest lekko zmącona, a na niebo jest zachmurzone. ciekawe okazy można również złowić przy przelotnych burzach, ponieważ sumy mają w zwyczaju wychodzić na żer zanim pojawią się grzmoty. Naturalne przynęty na suma powinny skutecznie uwalniać atraktory w mętnej wodzie, ponieważ dzięki temu ich zapach szybciej dotrze do suma.

Skuteczny i dobry zestaw na suma kupisz w MaszBranie.pl

Wędziska spinningowe są zazwyczaj stosunkowo krótkie, a ich sposób pracy podczas holowania ryby jest zwykle szybki oraz czuły. Lekka akcja wędki spinningowej pozwala na dokładne prowadzenie przynęty oraz szybką reakcję na ryby atakujące przynętę. Sprzęt na suma nieco wybija się z tej reguły, ponieważ musi być mocny i wytrzymały. Zalecany ciężar wyrzutu sumowego wędziska to 100-200 g. Wędka nie może być zbyt sztywna, bo sum się z niej wypnie. Polujący na rekordowe okazy suma powinni zainteresować się również dłuższymi kijami (do 4,2 m), o akcji parabolicznej. W najlepsze wędki sumowe zaopatrzysz się w naszym internetowym sklepie wędkarskim MaszBranie.pl. Posiadamy w ofercie również kołowrotki spinningowe na suma.

MaszBranie.pl to sklep tworzony z pasji do wędkarstwa. Jednym z naszych wyróżników na tle konkurencji online jest profesjonalne doradztwo. Chętnie dzielimy się swoimi doświadczeniami oraz opiniami na temat produktów. Regularnie wędkujemy na suma i z wielką przyjemnością udzielimy odpowiedzi na nurtujące pytania. Wskażemy zalecane przynęty sumowe oraz pomożemy w doborze odpowiedniego sprzętu na suma. Korzystamy z bezpiecznego systemu płatności elektronicznych, a tania i szybka wysyłka jest u nas standardem. Zapraszamy do kontaktu oraz na zakupy!

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password