Pellet haczykowy jako przynęta na ryby

Często w wielu poradnikach i w rozmowach na łowisku przewija się porównanie pelletu wędkarskiego do kulek proteinowych. Nie inaczej jest, kiedy mówimy o przynęcie, ponieważ pellet - podobnie jak kulki proteinowe - występuje w wersji jako zanęta oraz jako przynęta. W tej kategorii zamieszczamy wszelkie możliwe odmiany pelletu wędkarskiego, jakie nadają się do stosowania na przynętę. Określeniem "pellet haczykowy" pragniemy podkreślić, iż mówimy o pellecie umieszczanym na haczyk lub na włos. W naszym internetowym sklepie wędkarskim MaszBranie.pl mamy największy wybór pelletów haczykowych renomowanych marek Esca FeederFeeder BaitHarison, JaxonOsmo oraz Profess.

Istnieje 240 produktów.

Wyświetlanie 1-24 z 240 elementów

Filtry aktywne

Co to jest pellet haczykowy?

Pellet Haczykowy to rodzaj naturalnej przynęty wędkarskiej przeznaczonej do połowu ryb karpiowatych oraz leszczy. Dla wędkarzy karpiowych, pellet mocowany na haczyk to przynęta niemal idealna. Konsystencja pelletu sprawia, że ta przynęta na ryby bardzo dobrze pracuje w wodzie i jest tak samo bardzo skuteczna przez cały rok. Bardzo duża zaletą pelletu jest selekcja łowionych ryb, ponieważ pellet haczykowy jest traktowany jako odporny na drobnicę. Znacznie zwiększa szanse na złowienie dużych okazów wszystkich ryb karpiowatych. Pellet haczykowy, to nie to samo co pellet zanętowy, mocujemy go na haczyku lub włosie, a nie stosujemy do nęcenia ryb.

Jak zakładać pellet haczykowy?

Pellety haczykowe dzielimy na małe i duże, a także twarde i miękkie. Twardy pellet haczykowy najczęściej ma postać dużego pelletu z dziurką, więc nakładamy go na włos. Z kolei małe twarde pellety na przynętę mocujemy do haczyka wędkarskiego za pomocą lateksowej gumki. Aby ułatwić rybie zacięcie, sposób łowienia jest bardzo podobny co w przypadku kulki proteinowej. Zatem na pellet haczykowy łowimy z odsłoniętym haczykiem. W przypadku twardego pelletu haczykowego stosuje się zasadę mocowania pojedynczej sztuki. Natomiast w przypadku miękkiego pelletu przynętowego można nabić po kilka sztuk na haczyk lub założyć na włos.

Współpraca z innymi przynętami oraz zanętami

To kolejny atut pelletu haczykowego. Komponuje się on bardzo dobrze z innymi przynętami na włosie. Ponadto świetnie sobie poradzi wraz z zanętami wędkarskimi w koszyczku do metody.
Dedykowana zanęta na karpie oraz zanęta na leszcze skutecznie zwabią rybę w celowany obszar wody, a pellet haczykowy dopełni roboty i zapewni sukces w wędkowaniu. Warto również zauważyć, że pellety haczykowe mogą być stosowane jako elementy balansujące wraz z kulką pływającą, ale także jako dodatek do klipsa z robakami lub element szybciej pracujący niż kulka haczykowa. Wędkarze doceniają zatem przynętę w postaci pelletu haczykowego za uniwersalność zastosowań, czy wręcz samoistne zachęcenie do kreatywnego podejścia podczas łowienia ryb spokojnego żeru.

Pellet haczykowy na leszcza - najlepszy jest pellet ekstrudowany

Pellet haczykowy, zwłaszcza ten o większych rozmiarach (12mm, 16 mm, 18mm), uchodzi za bardzo skuteczny produkt na leszcza. Wybierając pellet na leszcza warto zwracać uwagę na rozmiar pelletu. Nie powinien to być mały pellet, więc dwucyfrowe średnice mogą być dla nas normą przy szukaniu pelletu na dużego leszcza. 

Na dużego leszcza warto wybierać pellet ekstrudowany, ponieważ sposób produkcji najwyższej jakości pelletu (ekstruzja) zwiększa twardość pelletu i wydłuża czas utrzymywania w wodzie. Leszcze to ryby, które żerują bliżej dna, więc z pewnością docenią ten wybór. Twarda przynęta na leszcza o dużej średnicy może brzmieć przerażająco, lecz duże okazy mają potężne pyski i bez problemu poradzą sobie z takim pokarmem. Pozytywnym skutkiem ubocznym jest także fakt, że grubej twardej przynęty nie lubi drobnica, która nie jest w stanie połknąć pokarmu dla dużych leszczy i finalnie rezygnuje z podjadania.

Podczas doboru odpowiedniej przynęty w formie pelletu, niebagatelne znaczenie ma smak i zapach. Celując w leszcze powinniśmy zwrócić uwagę na klasyczne smaki, a mieszankę dobrze jest uzupełnić pelletem halibut. Leszcze dobrze biorą na zapach czosnku, wanilii oraz ochotki. Warto zatem stosować uzupełniające atraktory, jak dipy i boostery, zalewy wędkarskie, a także dodatki do zanęt. Te ostatnie w szczególności się przydadzą kiedy stosujemy sypkie zanęty. Na polskich komercyjnych łowiskach wielu wędkarzy poleca łączenie zapachów pikantnej kiełbasy z czosnkiem. Kolor pelletu na leszcza powinien być jaskrawy. Niejeden producent przynęt wędkarskich podkreśla, że leszcze świetnie biorą przy stosowaniu żółtego pelletu haczykowego.

Pellet haczykowy na karpia

Karpie uwielbiają pellet haczykowy, ponieważ (w porównaniu do np. pelletu zanętowego) posiada bardziej intensywny zapach. Przynęty mocowane na haczyku produkowane są z bardziej tłustych składników, a - jak wiadomo - karpie lubią tłuszcz. W składzie haczykowego pelletu na karpia znajdziemy zróżnicowane ilości oleju, ziaren, mączek, a nawet protein. Wędkarze karpiowi uwielbiają łowić na Method Feeder. Zanęta jest wtedy dostarczana w obszar łowienia poprzez koszyczek zanętowy. Pellet jest zamocowany na haczyku wędkarskim, a rola wędkarza to głównie obserwacja brań poprzez drgania szczytówki wędki karpiowej. Przy takim podejściu do łowienia karpi, pellet haczykowy okazuje się bardzo skuteczną przynętą. Karp lubi walczyć o swoje, więc przy okazji wędki, żyłki i plecionki oraz przynęty, naprawdę warto mieć dedykowany kołowrotek karpiowy.

Przynętowy pellet karpiowy to po prostu najczęściej pellet haczykowy, w którego zawartości znajdują się smaki oraz zapachy lubiane przez karpie. Skuteczny haczykowy pellet na karpia w swoim składzie ma różne białka z mączek rybnych, a także zawiera dodatkowy atraktor zapachowy, np. ananas, pieprz, truskawkę, kukurydzę. Szybkość działania przynęty na karpia z pelletu haczykowego uzależniona jest m.in. od temperatury wody. Kulki pelletu w kontakcie z wodą działają dość szybko, co sprawia, że ryby równie szybko lokalizują przynętę. Pellet w skuteczny sposób wabi więc wszystkie karpie, przez co jest bardzo popularny na kilkudniowe zasiadki.

Haczykowy pellet na suma

Sum to potężna ryba, więc jeżeli znajdziemy w ofercie pellet haczykowy na suma, to z pewnością będą to potężne kulki o średnicy 25mm, 30mm lub więcej. Przynęty na suma, podobnie jak wędki sumowe, to musi być coś dużego, atrakcyjnego dla sporych rozmiarów drapieżnika. Smaki oraz zapachy dobrze działające na suma to ryba, krew, wątroba. 

Ze względu na środowisko i mętny charakter wód lubianych przez suma, większość producentów skupia się na smakach i zapachach, a nie kolorach przynęty. Zbyt jaskrawy pellet mógłby wręcz odstraszyć suma. Dobrze sprawdzają się połączenia pelletu z dipami, np. krab i kurczak, ryba i mięso, krew i wątroba. Zarówno przynęta, jak i atraktory, powinna być wysokiej jakości, ponieważ sum to bardzo wybredny gatunek ryby.

Pamiętajmy przy tym, że sumy są waleczne i po połknięciu haczyka potrafią dać nam spory wycisk. Każdy wędkarz ma swój sprzęt, do którego dobiera swoje ulubione akcesorium. Wielokrotnie spotykamy się z zależnością, że im bardziej wzrasta wielkość ryby, tym bardziej właściwy będzie duży pellet i wytrzymał zestaw wędkarski. Nasi stali Klienci osiągają bardzo dobre rezultaty wędkując na suma pelletem haczykowym i holując go za pomocą kołowrotka z przednim hamulcem.

Pellet haczykowy - sklep wędkarski MaszBranie.pl

Nasz internetowy sklep wędkarski jest doskonale zaopatrzony w różne rodzaje pelletu haczykowego. Jeżeli zatem zastanawiasz się gdzie kupić pellet przynętowy i jakie rodzaje pelletu stosować na przynętę, jesteś w dobrym miejscu. Naszą bogatą ofertę pelletu tworzy asortyment od najmniejszych kulek (3-4mm), przez pellet średniej wielkości (ok. 8 mm) po największy pellet haczykowy na rynku. Bez względu czy łowisz karasie, liny, amura, sumy czy leszcze, z pewnością znajdziesz u nas pellet pasujący do Twoich preferencji oraz łowiska. Posiadamy w ofercie również warianty pelletu haczykowego i wariacje w zakresie naturalnych przynęt mocowanych na haku lub włosie, czego dobrym przykładem są zyskujące na popularności dumbelsy i waftersy. Jeżeli natomiast masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy wędkarskim sklepem online, ale doradztwo i atmosfera są u nas jak w sklepie stacjonarnym. Internetowy sklep wędkarski MaszBranie.pl prowadzimy z pasji do wędkowania i chętnie dzielimy się swoją wiedzą, oraz doświadczeniem. Zapraszamy na zakupy!

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password