Feeder Bait Fluo Juice Sweet Corn
Cena 16,99 zł
Dipy i boostery wędkarskie są produktami, które wspomagają wędkarzy w wędkowaniu i pozwalają im na łapanie większej ilości ryb. Jest to mieszanka naturalnych składników, które są wykorzystywane do podkreślenia naturalnego zapachu i smaku pokarmu wabiącego ryby. Producenci przynęt i zanęt wędkarskich co chwila tworzą nowe nazwy dla swoich produktów. W naszym internetowym sklepie wędkarskim MaszBranie.pl stosujemy tradycyjny podział, według którego dipy służą do wzmacniania przynęty, a boostery służą do wzmacniania zanęty.
Ponieważ wśród dodatków do zanęt można spotkać sypkie atraktory, specjalnie wydzieliliśmy kategorię, w której oferujemy płynne atraktory na ryby. Dostępne tutaj produkty mają zatem formę płynną, wodnistą oraz żelową. Przeznaczone są do aromatyzowania przynęty oraz zanęty. W przypadku kulek zanętowych oraz przynęty haczykowej, wystarczy zamoczyć kulki w dipie lub nasączyć boosterem. Najczęściej spotykanym sposobem jest zanurzenie kulki w płynnym atraktorze w postaci gęstego płynu lub żelu. Płynne dipy oraz boostery wędkarskie są szczególnie popularne wśród wędkarzy karpiowych. Najlepsze dipy i boostery nie rozpuszczają materiałów PVA (zwłaszcza dipy).
Dip wędkarski to nic innego jak rodzaj intensywnego w aromacie gęstego płynu lub żelu. W tradycyjnym wędkarstwie karpiowym, dipy są stosowane do wzmacniania smaku i zapachu przynęty wędkarskiej takiej jak kulki proteinowe haczykowe, pellety na ryby, waftersy, dumbelsy, kulki przynętowe z ziaren i orzechów. Nazwa dipu bierze się stąd, że pierwsze sposoby stosowania były takie same jak dipy w kuchni - chodziło o namoczenie, nasączenie przynęty sosem tworzącym jaskrawą chmurę zapachową w wodzie. Możesz skojarzyć to z pieczonymi udkami kurczaka i dipami wzmacniającymi smak lub dostarczającymi nowych doznań smakowych.
Najpopularniejszą metodą stosowania dipu jest zanurzenie w nim naszej naturalnej przynęty na kilka minut przed wrzuceniem jej do wody i rozpoczęciem właściwego wędkowania. W niektórych przypadkach wędkarze stosują nawet wielogodzinne namaczanie przynęty w płynnych dodatkach i atraktorach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostawić przynętę w dipie na kilka godzin lub nawet kilka dni. W końcu czego się nie robi dla osiągnięcia maksymalnego efektu na łowisku...
Jednym z ważniejszych elementów podczas życia wędkarza jest ciągłe sprawdzanie, testowanie i wyciąganie wniosków. Tym samym należy sprawdzać jak zachowują się kulki, które dłużej moczymy w dipie, gdyż w zależności od składu dipu i przynęty, możemy mieć odmienne reakcje. Niektóre przynęty zanurzone w dipie przez dłuższy czas mogą twardnieć, a inne mogą się rozmakać lub wręcz się rozpadać. Dipy do przynęt wędkarskich powinny być wykonane z wyłącznie naturalnych składników. Po czym poznać dobry dip wędkarski? Nie powinien on rozpuszczać PVA, w tym woreczków używanych przez karpiarzy.
Booster wędkarski jest rodzajem aromatycznej zalewy stosowanej do wzmacniania lub nadawania smaku i zapachu zanęcie. Możesz go używać do dodatkowego aromatyzowania zanęty takiej jak kulki proteinowe, pellety zanętowe, method mix lub zanęty na bazie ziaren i orzechów. Boostery przybierają zróżnicowaną konsystencję, zarówno bardzo rzadką, która świetnie wchłania się w strukturę zanęty (co powoduje szybsze uwalniania aromatów i substancji wabiących), jak i gęstą, przyklejającą się do zanęty (szczególnie popularne przy aromatyzowaniu kulek pelletów i ziaren, co znacznie wolniej i dłużej uwalnia substancje smakowe i zapachowe).
Boostery i dipy są często ze sobą porównywane, ponieważ z biegiem lat u niektórych producentów granice między nimi się wręcz zatarły. Co do zasady, boostery mają mniejszą koncentrację aromatów, ponieważ - w porównaniu z dipami - boostery zrobione są na bardziej lepkiej bazie (konsystencja tłuszczu, oleju). Boostery ponadto zawierają bardzo dużo stymulatorów apetytu. Rolą boostera nie jest głębokie przeniknięcie do zanętowych kulek lub innych zanęt (jak kukurydza, ziarna), lecz bardzo powierzchniowe zaromatyzowanie i wymieszanie się ze składnikami zanęty. W ten oto sposób docieramy do sedna, że boostery mają lepką konsystencję, aby w wodzie szybko się rozpuścić, dodać smaku i zapachu, a przez to szybko zacząć wabić ryby karpiowate.
Gotową zanętę lub opracowaną przez siebie mieszankę zanętową należy przygotować w wiaderku, po czym po prostu trzeba zalać boosterem i wymieszać. Konsystencja boostera może być tłusta, co jest szczególnie skuteczne przy stosowaniu method mixów, które bardzo lubią tłuste dopalacze. W ten sposób sypka zanęta klei się w granulki dobrze osiadające na dnie. Jest to także sposób na wyróżnienie jej spośród piasku i mułu. Otłuszczenie zanęty pozwala tym samym jej lepiej oddziaływać oraz uwalniać substancje smakowe i zapachowe.
Wracamy tutaj do fundamentów wędkarstwa - zanęta ma wytworzyć potrzebę u ryby (ściągnąć w określony obszar, zachęcić), a przynęta ma sprowadzić rybę na haczyk (zaspokoić potrzebę). Idąc tym tokiem rozumowania, boostery wraz zanętą mają stworzyć u ryby apetyt, a dipy mają zaspokoić głód wraz z przynętą. Gdyby zastosować porównanie do ludzkiej gastronomii, zanętą jest piękny zapach unoszący się wokół restauracji (ma on nas zwabić w gościnne progi lokalu), a przynętą jest smaczny posiłek przy restauracyjnym stoliku. Boostery wzmacniają zanętę, a dipy wzmacniają przynętę. Boostery są rzadsze, bo i sama zanęta ma oddziaływać na znacznie większym obszarze, ma się nieść po wodzie. Dipy wędkarskie to produkty gęstsze, ponieważ mają wzmocnić smak naszej przynęty.
Właściwie każdy karpiarz miał do czynienia z płynnymi atraktorami do zanęt i przynęt. Używa się je w różnych sposobach nęcenia, wzmacniając różnego rodzaju zanęty, ale również przynęty, bo takie dodatki można stosować zarówno jako boostery do ziaren, jak i jako dipy do przynęt mocząc chociażby kulki. Najbardziej podstawowe zapachy płynnych dodatków, czyli te których najczęściej używamy, to ananas, śliwka, czosnek, halibut, konopia, kwas masłowy, robaki. Są zapachy typowo organiczne, roślinne czy też owocowe, jak bardzo popularna truskawka, od której wielu zaczynało łowienie karpi. Jaki zapach wybrać? Nie ma na to odpowiedzi. Trzeba po prostu próbować. Każdy znajdzie dla siebie odpowiednie, które nam wędkarzom będą bardziej pasować. Niekoniecznie rybom. Chociaż bywa tak, że rzeczywiście pewien zapach w danej wodzie lepiej się sprawdza.
Co możemy wzmocnić boosterami wędkarskimi? Praktycznie wszystko, poczynając od np. ziaren. Abstrahując od popularnej truskawki, warto spróbować ananasa, który na pewno jest jednym z bardziej "łownych" zapachów. Świetny latem. Jako zanętę w takim przypadku warto stworzyć własną mieszankę najróżniejszych ziaren typu konopie, także kukurydza. Oczywiście, nie można przesadzić z ilością boostera, ponieważ nie chodzi o to, żeby tylko i wyłącznie te ziarna wzmocnić zapachowo.
To one w wodzie stworzą fantastyczną chmurę zapachową, która będzie się wydobywać z leżących na dnie ziaren. Mieszając ręką w wiadrze po prostu czujemy, w którym momencie zanęta zacznie się przetłuszczać - to jest punkt "stop"... Jest to znakomity sposób, żeby wszystko wydobywało się i podążało od gruntu do powierzchni wody. Taka tłusta chmura zapachowo-smakowa również znakomicie będzie przyciągać karpie.
Jako przykład możemy zastosować mini siateczkę, przez którą przełożony jest suchy zestaw. W środku jako zanęta jest pellet, ale możemy to aromatyzować powierzchniowo właśnie boosterem z ananasa lub truskawki. Warto wiedzieć - ta rzecz jest dość ważna - wszelakiego rodzaju boostery najlepiej działają latem, kiedy w wodzie są naturalne zapachy. Wtedy jest w otoczeniu dużo naturalnych zapachów, bodźców, którymi ryba jest zaaferowana. Czasami musimy się właśnie tym zapachem naszej zanęty przebić przez wszystkie naturalne czynniki występujące w wodzie.
Kulki ananasowe mają oczywiście swój własny zapach, ale czasami warto jest aromatyzować i stosować booster ananas. Kiedy łowimy przykładowo na gruncie, który ma dość mocny własny zapach, albo też wśród roślin, połączenie kulek zapachowych i boostera jest mega skuteczne. Zatem idąc na ryby warto sobie wziąć trochę kulek i powierzchniowo oblać je liquidem o takim samym smaku (w tym przypadku ananasa). Kiedy to wszystko wymieszamy, nawet nie musimy odstawiać na długi okres, ponieważ nasze boostery znakomicie lepią się do kulek. Kiedy je wrzucimy do wody, to zapachy będą nam się rozchodzić po całej toni. Tak więc boostery możemy używać do dopalania i wzmacniania wszystkich zanęt, a nawet wzmacniania przynęt. A jaki zapach? To sami już musimy wybrać...
W naszej stałej ofercie znajdziesz każdy rodzaj mocnego i skutecznego dipu oraz boostera. Dzięki produktom w różnych postaciach, jesteś w stanie skoncentrować możliwie najwięcej substancji zapachowych oraz smakowych. Nawet w zbiornikach poddanych dużej presji wędkarskiej. W asortymencie internetowego sklepy wędkarskiego MaszBranie.pl znajdzie dipy i boostery renomowanych producentów, jak Feeder Bait i Jaxon. Zachęcamy do przeglądania oferty szerokiej gamy produktów wędkarskich, a w razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań - chętnie służymy pomocą. Jesteśmy internetowym sklepem wędkarskim z atrakcyjnymi cenami, szybką wysyłką i jakością obsługi godną niejednego stacjonarnego sklepu "po sąsiedzku". Zapraszamy na zakupy!