Wobler Jaxon Atract Bleak 10cm 14,1g
Cena 11,50 zł
Woblery zaliczane są do najpopularniejszych sztucznych przynęt wędkarskich. Wykorzystywane są głównie w spinningu i trollingu, gdzie są wykorzystywane do wabienia ryb drapieżnych. Wobler określany jest najbardziej wszechstronną przynętą wędkarską, więc warto mieć zawsze ze sobą przynajmniej kilka sztuk w swoim pudełku wędkarskim. Nasz internetowy sklep wędkarski MaszBranie.pl daje Ci największy wybór woblerów ze wszystkich kategorii przynęt z tworzyw sztucznych. Z ogromną przyjemnością zapraszamy do zakupów i skutecznego łowienia drapieżników!
Najkrócej pisząc, wobler to sztuczna przynęta na ryby drapieżne udająca mniejszą rybę (lub płaza bądź owada), która stanowi pokarm drapieżników i może je skutecznie zwabić. Nazwa "wobler" wywodzi się z języka angielskiego, a dokładniej pochodzi od angielskiego słowa „to wobble”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „telepać się”. Ten ruch traktujemy jako wyróżnik woblerów na tle innych sztucznych przynęt wędkarskich.
Zadaniem woblerów jest wabić ryby drapieżne. Wśród wędkarzy wykorzystywane są do łowienia w rzekach, jeziorach i innych środowiskach wodnych, w których występują ryby drapieżne. Dzięki swej bardzo dużej popularności, woblery to dzisiaj bardzo szeroka grupa sztucznych przynęt mających na celu imitowanie wyglądem, kształtem i ruchem wszelkich organizmów wodnych, najczęściej ryb. Jako że wiemy, że w wodach tych organizmów jest cała masa, a ludzka kreatywność nie zna granic, możemy być częścią dalszego dynamicznego rozwoju tej gałęzi rynku przynęt wędkarskich. Obecnie, wyróżniamy kilka rodzajów woblerów. Są to crankbaity, swimbaity, topwatery, stick baity, lipless baity oraz bardzo popularne jerki. Każdy z tych typów cechuje się odmienną charakterystyką ruchu pozwalającą na dobór odpowiedniej przynęty do łowiska i drapieżnika. Woblery wykonywane są z różnych materiałów, najczęściej są to tworzywa sztuczne i metal.
Kupując woblery w naszym sklepie internetowym, jesteś pewien, iż masz do czynienia ze sprawdzonymi skutecznymi woblerami. Sklep tworzymy z pasji do wędkowania, więc w naszej ofercie są wyłącznie takie przynęty, które sami stosujemy, sprawdziliśmy i chcielibyśmy stosować dalej. Oferujemy najlepsze woblery spinningowe i trollingowe, które sprawdzą się podczas wędkowania na okonie, pstrągi, klenie, jazie, brzany, głowacice, bolenie, szczupaki czy sandacze. W naszym sklepie masz bogaty wybór woblerów renomowanych producentów, do których z pewnością należy Jaxon, Mikado, Siek oraz Spinmad.
Woblery są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, kształtów i kolorów. Ogromną popularnością cieszą się woblery handmade wykonywane w niemal rzemieślniczych pracowniach. Stwierdzenie jakoby woblery ręcznej roboty miały być skuteczne od przemysłowej produkcji można włożyć między bajki i wędkarskie mity powielane na łowiskach. Przynęty sztuczne wykonywane fabrycznie za sprawą efektu skali są znacznie tańsze, przez co wędkarz może mieć w swoim pudełku zdecydowanie więcej sztuk i bardziej zróżnicowany asortyment.
Spinning to metoda łowienia, która - w wielkim skrócie - polega na zarzuceniu wędki spinningowej. Na końcu żyłki oraz haczyka wędkarskiego znajdziemy sztuczne przynęty, którymi wędkarze możliwie najlepiej udają naturalny ruch ofiary. Woblery wpisują się wręcz idealne w ten sposób myślenia, ponieważ sztuczne imitacje ryb świetnie nadają się do odgrywania roli małej rybki, owada czy żaby. Ryby drapieżne często się na to łapią, a w wodnej toni ciężko im odróżnić sztuczną rybę od naturalnej. To właśnie dlatego, woblery są najczęściej wybierane jako przynęty spinningowe. Manewrując wędziskiem oraz kręcąc kołowrotkiem spinningowym jesteśmy w stanie odgrywać ruchy pokarmu ryb drapieżnych, a wobki (jak to się mówi zdrobniale) nadają się idealnie do tych ról.
Woblerami najlepiej wędkuje się na ryby drapieżne, takie jak szczupaki, sandacze, okonie czy sumy. Wędkarstwo spinningowe uwielbia wręcz woblery, więc można pokusić się o skrót myślowy jakoby na woblera brały wszystkie ryby, na które skuteczny jest spinning. Ciekawostką może być rzadki asortyment woblerów udających małe pisklęta kaczki lub niewielkie żaby, które również bywają atakowane przez ryby drapieżne, zwłaszcza szczupaki oraz sumy.
Skoro z woblerów korzystamy głównie w spinningu i trollingu, to podział tych przynęt następuje głównie ze względu na zachowanie w wodzie, które w wędkarstwie określane jest jako pływalność przynęty. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje woblerów:
Można zatem uznać, że podział ten pokrywa się również z uwzględnieniem głębokości pracy. Można ją co prawda w dużym stopniu kontrolować poprzez ustawienie szczytówki względem tafli wody oraz szybkość prowadzenia. Co do zasady, woblery wędkarskie w większości posiadają ster, ale pamiętajmy, iż w na rynku jest także coraz więcej woblerów bezsterowych. O ile woblery pływające i tonące są stosowane w standardowym spinningu i trollingu, o tyle woblery neutralne stają się coraz bardziej powszechne wraz ze wzrostem popularności twitchingu.
Wobler tonący to sztuczny wabik, który prowadzi się tuż nad dnem. Jest to bardzo skuteczny sposób połowu drapieżników atakujących swoje ofiary od góry. Wobler tonący sprawdzi się podczas połowu m.in. szczupaka. Ułatwia to budowa woblera tonącego, ponieważ posiada on niewielką wyporność, duży ster, dzięki czemu może zejść głęboko pod powierzchnię wody.
Jeżeli decydujemy się na założenie woblera tonącego, to zgodnie z ogólnymi zasadami powinniśmy prowadzić go na znacznej głębokości. Aby to osiągnąć, powinniśmy założyć cienką linkę, zarzucić jak najdalej, długim miękkim pociągnięciem szczytówki do dołu sprowadzić woblera jak najgłębiej, po czym prowadzić wolno i bez szarpnięć.
Woblery na suma są podstawowym elementem wyposażenia każdego wędkarza wybierającego się na tego dużego drapieżnika. Doskonale sprawdzają się specjalne sumowe woblery trollingowe. Bardzo dobre efekty wieczorem lub w nocy można osiągnąć stosując niewielkie woblery 7cm, czego przykładem może być sumowy wobler Siek Krąp. Wybierając kształt i kolor woblera na suma warto pamiętać, że jest to duży drapieżnik, który żywi się wieloma organizmami: od skorupiaków i robaków młodych sumów. Po ryby, płazy, gady, a nawet mniejsze ssaki i ptaki w przypadku dojrzałych osobników. Przynęty na suma to jednak ostatni element układanki, na który składają się także wędki sumowe oraz kołowrotki z wolnym biegiem.
Woblery szczupakowe zarzucamy dość daleko, równolegle do główki, i prowadzimy je powoli. Dzięki temu pozwolimy nurtowi na wypychanie woblera na przelew, a potem na główkę. Kolory woblerów na szczupaka przy czystej wodzie są z reguły bardzo naturalne, ponieważ wtedy najlepiej woblerki imitują narybek, czyli pokarm szczupaka. Jeżeli napotkamy na mulistą zatokę, zdecydujmy się na duży wobler w ciemnej kolorystyce. Tak mógłby brzmieć wstęp do poradnika dla wędkarzy jak złowić szczupaka na wobler lub jak prowadzić woblery szczupakowe. Pragniemy dodatkowo zaznaczyć, iż szczupak jest bardzo popularnym celem wśród wędkarzy, a duże szczupakowe ryby naprawdę skutecznie biorą na woblery. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy jako przedstawiciele sklepu wędkarskiego nie zwrócili uwagi, iż jako przynęty na szczupaka doskonale sprawdzają się nie tylko woblery, ale i jerki, wahadłówki, obrotówki, przynęty gumowe (tzw. gumy).
Sandacza znajdziemy zarówno w rzekach, jak i na jeziorach. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego woblera na sandacza powinniśmy rozpocząć od rodzaju łowiska. Przykładowo, w rzekach najbardziej skuteczne woblery to modele o wydłużonym kształcie, lekko migoczące. Najlepiej, aby były to woblery z rodzaju lekko pływających bądź tonących. Ważne, aby wobler sandaczowy nie schodził nam głębiej niż na 1,5 metra. Sandacze najlepiej biorą na woblery o kolorze zielonkawym i niebieskawym. Pamiętajmy jednak, że sandacz to drapieżnik ze swoistym harmonogramem żerowania. Atakuje w swoich ulubionych porach żerowania, poza którymi nasza wyprawa na sandacza może być bezowocna.
Wobler sandaczowy prowadzimy po łuku, czyli klasycznie. Rzut powinien być prostopadły do nurtu wody, a my powoli zwijamy, robiąc regularne przerwy. Dobrze jest zarzucić woblera nieco poniżej zaobserwowanego miejsca żerowania sandacza. Później powinniśmy sprowadzić wabik do dna i powoli stopniowo przesuwać w celowane przez nas miejsce. Może zdarzyć się sytuacja, że wobler trzeba będzie trzymać w tym celowanym miejscu przez kilka minut, unosząc i opuszczając szczytkówę .
U większości wędkarzy połów bolenia budzi skojarzenia ze sztucznymi przynętami takimi jak błystki wahadłowe, które są najlepsze w wodach stojących. W polskich wodach, boleń masowo występuje w zbiornikach zaporowych, nizinnych rzekach oraz przybrzeżnych wodach morskich. Bardzo skuteczne są połowy bolenia w punktach styku wód o różnym charakterze (dopływy, styk nurtu i spokojnej wody, tamy), a tam z kolei doskonale sprawdzają się woblery boleniowe.
Klasyczny wobler boleniowy to wabik wolno tonący z prostopadle ustawionym sterem. Charakteryzuje się oszczędną pracą z migotaniem na boki, co jest przydatne w bystrych rzekach oraz szybkim silnym nurcie na granicy dopływów oraz zbiorników. Kolorystyka woblerów boleniowych często imituje ukleje, ale i owady poruszające się po powierzchni wody.
Pstrągi są zaliczane do dość delikatnych i płochliwych, ale jednak ryb drapieżnych. Woblery pstrągowe powinny być zatem bardzo łagodne w swojej bryle i estetyce. Naturalny pokarm pstrąga jest smukły, bezwzględnie opływowy. Idealny wobler na pstrąga musi być zatem taki sam. Nadal pomimo 7 czy 8 cm długości musi zachowywać się jak filigranowa i drobna pstrągowa ofiara. Wobler na pstrąga może mieć 3 cm szerokości/wysokości, a długi nawet do 12 cm. Swoimi gabarytami zachęci wówczas największe okazy pstrąga. Dobrze jeżeli jest to wobler tonący, który potrafi zejść bardzo głęboko. Woblery pstrągowe z reguły balansują w kolorystyce złotej lub srebrnej, z oczkiem schowanym w długim sterze. Prowadzi się je bardzo ostrożnie, powoli z delikatnym, nierównomiernym podszarpywaniem szczytówką.
Są jednak sytuacje wyjątkowe. Nie raz słyszały się wśród wędkarzy historie, że wystarczyło stanąć na mostku lub ogrodzeniu potoku w centrum miasta, zarzucić powierzchniowy wobler i już po kilkunastu minutach miało się dużego pstrąga. Taka sytuacja zdarza się nader często w miejscowościach turystycznych, gdzie pstrągi są przyzwyczajone do karmienia przez przechodniów.
Woblery na klenia i jazia często traktowanie są jako jedna i ta suma grupa wabików. Woblery kleniowe są z reguły niewielkie (od 2,5 do 5 centymetrów długości) w typie woblerów pływających bądź tonących. Swoim kształtem imitują pokarm klenia oraz jazia, czyli płotkę, uklejkę lub stynke, ale i chrabąszcze. Kolorystyka woblerów kleniowych to oliwka, srebro, jaskrawe barwy znane z owadów lub drobnych ryb. Jeżeli chcemy do wody wprowadzić atrakcyjny wabik, który jednak nie jest totalnie obcy, świetnie sprawdzą się żółcie oraz pomarańcze.
Troć to ryba bardzo trudna i często łączona w wędkarstwie z polowaniem na łososia. Potrafi być to bardzo silna ryba, więc wędkarze często zwracają uwagę na bardzo wytrzymałą konstrukcję woblerów trociowych. Dodatkowo, sposób żeru troci jest dość skomplikowany, więc wędkarz często musi walczyć z przeszkodami w wodzie. Jednym z częstszych przypadków jest sytuacja, kiedy najpierw w miarę szybko po zarzuceniu musimy sprowadzić woblera na troć do miejsca, gdzie za zwalonym pniem (głazem lub inną przeszkodą) nurt jest znacznie spokojniejszy. Ważne, aby wobler trociowy mógł schodzić trochę głębiej, ale szczególnie w tym przypadku liczy się wytrzymałość całego zestawu wędkarskiego. Na troć dobrze sprawdzają się woblery typu skorpion lub płoć w przeróżnej kolorystyce (od jaskrawo żółtej po mglistą srebrzystą) w rozmiarach od 6 do 9cm długości.
Okonie bardzo łatwo zachęcić do żeru wzbudzającymi obłoczkami mułu z dna, więc woblery okoniowe są to głównie woblery tonące. Dobrą praktyką wśród wędkarzy jest wybieranie woblerów schodzących niżej niż wynosi głębokość łowiska. Dorosłe okonie żywią się głównie rybami (np. płoć) i większymi bezkręgowcami (np. rak). Skuteczne woblery na okonia udają zatem najczęściej właśnie te dwa kształty. Warto zauważyć, iż skuteczne są już nawet najmniejsze woblery 2,5cm długości. Woblery okoniowe mają bardzo zróżnicowaną kolorystykę, którą bardziej niż do ryby dopasowujemy do charakterystyki wody. Okoń dobrze bierze na wabiki nieznacznie wyróżniające się z tła, więc przy czystej wodzie skuteczniejsze będą woblery szare i srebrzyste, a przy wodzie zamulonej - woblery jaskrawe i błyszczące.
MaszBranie.pl to wędkarski sklep z woblerami online. Posiadamy bogatą ofertę woblerów oraz sztucznych przynęt wędkarskich. Nasz asortyment tworzą produkty sprawdzone przez nas samych oraz polecane i oczekiwane przez naszych stałych Klientów. W stałej sprzedaży posiadamy woblery renomowanych producentów:
MaszBranie.pl to sklep wędkarski tworzony z pasji do wędkowania, a rodzinna wędkarska atmosfera jest u nas na porządku dziennym. Naszym dużym wyróżnikiem na tle konkurencji online jest profesjonalne doradztwo oraz kontakt z Klientem, którego nie powstydziłby się żaden sklep stacjonarny. Kiedy dodamy do tego duży wybór produktów (znany ze sklepów internetowych) oraz szybką i tanią dostawę, wychodzi nam idealne miejsce dla wędkarzy. Tak też pragniemy tworzyć nasz sklep z woblerami, aby każdy czuł się jak u siebie i był zadowolony z dokonywanych u nas zakupów. Zapraszamy na "shopping" oraz do kontaktu!