Wędkarska wiosna, czyli sezon w pełni!

Zima powoli odchodzi, a ciepłe dni już za pasem, oznacza to nic innego jak początek wiosennego sezonu wędkarskiego. Powroty do łowienia zwyczajowo bywają ciężkie. W Polsce, pomimo braku ekstremalnie trudnych zimowych warunków rodem ze Skandynawii, pogoda do wędkowania mimo wszystko jest daleka od optymalnej. Istnieje spora rzesza sympatyków, którzy ze zniecierpliwieniem oczekują roztopów, by znów ruszyć na łowiska w celu uzyskania pierwszych brań. Jeżeli już decydujemy się na zimową przerwę od wędkowania, warto ten czas w pełni wykorzystać na przygotowaniu sprzętu wędkarskiego.

Zadbaj należycie o sprzęt

Udając się na pierwszy wiosenny wypad na ryby, należy pamiętać, że na nic się zda niesprawny sprzęt. Musimy zatem upewnić się, czy przerwa w łowieniu nie zdemaskowała żadnych wad lub ubytków. Największą uwagę należy poświęcić elementom wędkarskiego ekwipunku, których możemy używać sukcesywnie z sezonu na sezon, jednak tylko wtedy kiedy dbamy należycie o serwis. Mowa tu o wędzisku i kołowrotku. Bezapelacyjnie po każdym wędkowaniu, należy skrupulatnie pozbyć się zanieczyszczeń z używanego sprzętu. Głównym czynnikiem podnoszącym znacząco stopień zużycia oprzyrządowania są zabrudzenia. Prowadzą one w późniejszej konsekwencji do powstawania poważnych uszkodzeń podzespołów, które będą wymagały ekspresowej wymiany. Dobrym wyjściem w sytuacji, w której musimy pozyskać nowe części zamienne, będzie internetowy sklep wędkarski, oferujący szeroki wybór wyposażenia i ekwipunku.

Czas na czyszczenie

Zapomniałeś o generalnym czyszczeniu sprzętu przed przerwą zimową? Na szczęście nie jest za późno, o ile zabrudzony sprzęt nie był w takim stanie używany. Teraz musisz to nadrobić. W pierwszej kolejności wodą z odrobiną delikatnego detergentu należy skrupulatnie oczyścić wszelkie zakamarki, do których mógł dostać się piasek, który jest największym wrogiem bezawaryjnych wędzisk i kołowrotków. Wszystkie elementy zewnętrzne należy oczyścić pędzelkiem lub zwilżoną szmatką. Podczas procesu czyszczenia należy uważać, aby nie uszkodzić drobnych i delikatnych elementów wędziska. Należy również zadbać o odpowiednie smarowanie mechanizmu kołowrotka i miejsce styku kołowrotka z wędziskiem. Naoliwiony i wolny od zabrudzeń sprzęt odpłaci się bezawaryjnością i umożliwi eksploatację w pełni podczas łowienia.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Zanim wybierzemy się ponownie na ulubione łowisko, musimy również poświęcić czas na sprawdzenie stanu żyłek, spławików i haków. Jest to także znakomity moment na uzupełnienie zapasu sprawdzonych przynęt lub pokuszenie się o nowe rozwiązania w nadchodzącym sezonie. Należy również sprawdzić stan siatek i podbieraków, wszelkie niewielkie uchybienia wypadałoby zacerować lub porwać się na ich wymianę. Jeśli po dokonaniu wszystkich napraw, a także po skompletowaniu całego potrzebnego wyposażenia na horyzoncie pojawił się szereg braków, z pomocą wejścia w nowy sezon przychodzą internetowe sklepy wędkarskie. Za ich sprawą jesteś w stanie nabyć wszelkie potrzebne elementy wyposażenia stosunkowo tanio i szybko.

W tej samej kategorii

Podobne wg. tagów

    Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November Grudzień

    New Account Register

    Already have an account?
    Log in instead Lub Reset password