Zima, a łowienie ryb

Zima, a łowienie ryb

Zima co roku zaskakuje nie tylko drogowców, ale także sporą rzeszę wędkarzy. Nagła zmiana warunków nie musi zwiastować sytuacji, w której zmuszeni jesteśmy odłożyć nasz sprzęt wędkarski na półkę. Pogorszone warunki wymagają przemyślanego i odpowiedzialnego podejścia do połowu.

Połów ryb w zimę — przygotowania

Niezależnie od tego, na jakim łowisku przyjdzie nam łowić, pierwszorzędną kwestią podczas zimowych połowów jest odzież. Gdy temperatury spadają poniżej zera, należy zadbać o to, aby nasz ubiór był dobrze izolujący ciepło i chronił przed zamoczeniem. Bez wątpienia najważniejszym elementem, który pozwoli na uzyskanie odpowiedniej regulacji temperatury organizmu, jest bielizna termoaktywna. Kolejnym ważnym punktem stroju są ubrania mające ciepłe podszycie typu polar, zapewniają wysoki stopień utrzymania ciepła i nie krępują ruchów, przez co są bardzo wygodne i elastyczne. Aspekt dotyczący ochrony przed wiatrem i przemoczeniem świetnie znoszą kilkuwarstwowe kurtki z membraną. Zwieńczeniem ubioru bez wątpienia muszą być grube skarpety, a także buty sięgające co najmniej za staw skokowy, które posiadają twardą i wysoką podeszwę.

Występowanie ryb

Skoro już jesteśmy odpowiednio przygotowani na zimowe połowy, trzeba skupić się na innych aspektach. Miejsce występowania ryb w zbiornikach wodnych jest ściśle związane ze zmieniającą się temperaturą otoczenia. W warunkach niskich temperatur ryby lubią przebywać w miejscach, w których nie będą wykorzystywać zbyt dużo swojej energii i gdzie znajdą miejsca wystarczająco dobrze natlenione. Ryby należą do organizmów zmiennocieplnych. Oznacza to, że im niższa temperatura wody, tym mniej ciepła otrzyma. Już na lekcjach przyrody w podstawówce, uczyliśmy się, że temperatury wody, niezależnie od tego, jak zimno jest na powierzchni, przy dnie zawsze będzie miała 4 stopnie. Właśnie dlatego, ryby w okresie zimowym, będą przebywać na dużych głębokościach, z uwagi na nieco wyższą temperaturę. W związku z tym odradza się zimowego wędkowania na dużych i głębokich akwenach, lepiej wybrać miejsca takie jak: starorzecza lub stawy. Kiedy w zimowych miesiącach powierzchnia zbiorników wodnych jest pokryta lodem, stężenie tlenu w wodzie znacznie maleje. Konsekwencją tego jest spowolnienie procesów życiowych, wszystkich organizmów żyjących w danym zbiorniku. To również wiąże się z faktem, że w tym okresie ryby przebywają w dolnych częściach zbiornika. Dzięki temperaturze panującej przy dnie nie muszą zużywać dodatkowych pokładów energii. Warto mieć również świadomość, że przez niską temperaturę i niskie natlenienie wody ryby nie pływają już tak szybko, jak latem, a w górnych warstwach zbiornika wodnego, pojawiają się sporadycznie.

Techniki połowu ryb w zimę

Posiadając już wiedzę dotyczącą doboru odpowiedniego miejsca do wędkowania, należy również bliżej przyjrzeć się efektywnym technikom, które znacznie zwiększają szansę na udany połów. W okresie zimowym zdecydowanie zaleca się ograniczenie nęcenia do małych ilości, ponieważ ryby żerują dużo mniej intensywnie. Redukujemy więc pokarm i chętniej sięgamy po: białe robaki, kastery, pinki, ochotki i dendrobeny. Jeśli już zdecydowaliśmy się na małe ilości zanęty, warto rzucać ją co jakiś czas, co powoduje sytuację, w której możemy utrzymać ryby dłużej na swoim łowisku. W zimie, w sytuacji, gdy tafla wody zamarza, wiele ryb można złowić właśnie spod lodu, wymagane do tego będzie poręczne wiertło, które umożliwi przebicie się przez grubą warstwę zamarzniętej wody.

Zima to nie problem

Zimą podczas pogorszonych warunków atmosferycznych, wbrew pozorom można złowić znaczną ilość ciekawych gatunków jak: jesiotr, okoń, kleń i jaź. Łowienie na spławik w przeręblu pozwala również sięgnąć po krąpie, leszcze i płocie. Zima nie jest powodem, przez który nie można czerpać przyjemności z wędkowania. Jeżeli odpowiednio przygotujesz się do połowu, nie tylko teoretycznie, ale również praktycznie, z całą pewnością niesprzyjające warunki nie sprawią Ci większych problemów. Jest to doskonała okazja do szlifowania swoich umiejętności, a także szansa do pozyskania nowych doświadczeń.

Podobne wg. tagów

    Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November Grudzień

    New Account Register

    Already have an account?
    Log in instead Lub Reset password